Kompendium procesorów 2019-2020

Tworząc comiesięczne zestawienia polecanych zestawów komputerowych, doszliśmy do wniosku, że warto poświęcić trochę uwagi poszczególnym podzespołom. Postanowiliśmy stworzyć w miarę kompletne kompendium wiedzy na temat procesorów popularnych w roku 2019.

W kompendium postaramy się rozpisać pokrótce najciekawsze (te mniej ciekawe też) na rok 2019 z uwzględnieniem, w jakich półkach cenowych zestawów warto je zastosować.

Nasze kompendium będzie aktualizowane w miarę potrzeby, tak aby mogło stanowić dobrą podstawę podczas budowania własnego zestawu komputerowego.

Dla wygody podajemy przy każdym poleconym przez nas procesorze link do porównywarki cenowej ceneo.pl. Warto sprawdzać ceny również na porównywarce cenowarka.pl oraz okazjonalnych cen w serwisie pepper.pl, ponieważ bardzo często procesory od AMD podlegają różnym promocjom (jeśli nie jest to obniżka ceny, są to np. darmowe gry). Intel również stara się odpowiadać, ale walkę o konsumenta niestety bardzo dotkliwie przeżywa. Kampanie promocyjne dotyczą niestety często tylko zestawów, a nie samych CPU.

Cóż począć, sytuacja przez lata była dokładnie odwrotna i od czasów Phenoma 955 do niedawna, to właśnie AMD kryło się w cieniu Intela. Konkurencja Intela z AMD może wyjść konsumentom tylko na dobre, szczególnie kiedy walka dotyczy cen samych procesorów.

Kompendium nie jest jeszcze kompletne, kolejne procesory będą dodawane sukcesywnie…

Spis treści

AMD

Podział procesorów AMD możemy oprzeć o generacje. Aktualnie istnieją trzy. Procesory z pierwszej generacji wykonane są w litografii 14 nm, drugiej w 12 nm, a trzecia to 7 nm. Oznaczenia procesorów wyglądają następująco:

  • Pierwsza cyfra to numer generacji
  • Druga cyfra to numer porządkowy, im większy, tym mocniejszy procesor
  • 0
  • 0
  • X – występuje jeśli procesor fabrycznie działa z wyższym taktowaniem

Odstępstwem, lub raczej modyfukacją, od tej reguły są procesory zawierające zintegrowany układ graficzny. Wydawane są o 1 generację wstecz. Czyli podczas wydawania 3 generacji procesorów Ryzen, wydano procesor 3200G, który technologicznie jest generacją 2, jednak oznaczenia oraz data premiery wskazują na generację 3. Zamiast X występuje zawsze litera „G” oznaczająca, że procesor posiada układ graficzny.

Kolejnym odstępstwem od tej reguły są procesory z linii Athlon. Tu oznaczenia nie wyglądają już na ułożone. Do niedawna można było zakładać, że ich oznaczenia są krótsze o jedno zero, ponieważ występowały procesory 200GE, 220GE oraz 240GE. A literę G zastępowały dwie litery GE. Niestety przy okazji 3 generacji trafił do sprzedaży model oznaczony symbolem 3000G, który dzieli system oznaczeń z procesorami Ryzen z układem graficznym.

Warto również nadmienić, że występują procesory Ryzen z układami graficznymi przeznaczone na rynek OEM z oznaczeniem „GE” oraz procesory z oznaczeniem PRO, które przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych i również nie są dostępne w sprzedaży detalicznej. Zawierają one dodatkowe funkcje pozwalające na zarządzanie. W tym zestawieniu procesory te zostaną pominięte.

Kolejnym podziałem procesorów są linie – 3, 5, 7, 9. Grupują one procesory pod względem wydajności, gdzie 3 to najniższa wydajność, a 9 najwyższa. W linii 3 znajdziemy procesory z 4 rdzeniami i 4 wątkami. Linia 5 to od 4 do 6 rdzeni z podwójną ilością wątków. Linia 7 to procesory 8 rdzeniowe, również ze zdublowaną ilością wątków. Linia 9 top procesory powyżej 8 rdzeni, również z ilością wątków dwukrotnie wyższą niż ilość rdzeni. Poniżej tych czterech linii znajduje się jeszcze linia Athlon, gdzie znajdują się procesory dwurdzeniowe z czterema wątkami.

Athlon 200GE

Cena: ok. 200 zł
Rdzenie/Wątki: 2/4
Taktowanie: 3,2 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 3
Zestaw: 1000-1500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: duże
Możliwości OC: duże – 3,9 GHz
Chłodzenie: Near-Silent 65 W AMD Thermal Solution
Litografia: 14 nm

Najbardziej podstawowy model procesora, jedyny, który zachowuje nazewnictwo z dawnych lat :). Świetnie nadaje się do tanich zestawów ze względu na swoją niską cenę oraz w miarę dobrą wydajność. Najważniejszym poza ceną czynnikiem dla tego procesora jest zintegrowany układ graficzny Vega 3. Dzięki temu procesor nada się nawet w sytuacji, gdy aktualnie nie mamy środków na zakup porządnej karty graficznej. Jednak wydajnościowo jest to poziom antycznej niemal karty GTX 9800. Sam procesor oferuje dwa fizyczne rdzenie i łącznie cztery wątki. Taktowanie bazowe to 3,2 GHz, co na tę półkę cenową prezentuje się nadzwyczaj dobrze.

Procesor jest szczególnie interesującym kawałkiem krzemu dzięki temu, że często udaje się go odblokować i uzyskać więcej linii PCIe. Ponadto procesor kręci się z 3,2 GHz do aż 3,9 GHz, jednak przy tak dużym OC warto pomyśleć o nawet najtańszym chłodzeniu (np. Spartan 3). Niestety pamięć RAM będzie działać maksymalnie z taktowaniem 2666 MHz, przez co opłacalność tego procesora w nieco droższych zestawach jest mocno wątpliwa.

Trzeba zaznaczyć, że załączone do zestawu chłodzenie to Near-Silent 65 W AMD Thermal Solution, czyli dosyć stara konstrukcja pamiętająca jeszcze czasy poprzednich generacji procesorów. Jednakże w tym przypadku wydzielane ciepło to zaledwie 35 W, więc nie należy zbytnio obawiać się głośnej pracy, przy średnim obciążeniu „Near-Silent” może być naprawdę blisko ciszy.

badge rekomendacja

Procesor AMD Athlon 200GE otrzymuje naszą oficjalną rekomendację z uwagi na oferowane możliwości w swojej kategorii cenowej oraz potencjał odblokowania oraz OC.

Athlon 220GE

Procesor AMD Athlon 200GE pudełko

Cena: ok. 250 zł
Rdzenie/Wątki: 2/4
Taktowanie: 3,4 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 3
Zestaw: 1000-1500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: duże
Możliwości OC: duże – 3,9 GHz
Chłodzenie: Near-Silent 65 W AMD Thermal Solution
Litografia: 14 nm

To po prostu Athlon 200GE z wyższym taktowaniem. Warty uwagi jedynie w sytuacji, gdy różnica w cenie jest marginalna lub gdy nie mamy innego wyboru. Znacznie lepszym wyborem w tej cenie będzie wymiana chłodzenia na procesorze 200GE oraz podkręcenie go.

Athlon 240GE

Procesor AMD Athlon 200GE pudełko

Cena: ok. 300 zł
Rdzenie/Wątki: 2/4
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 3
Zestaw: 1000-1500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: duże
Możliwości OC: duże – 3,9 GHz
Chłodzenie: Near-Silent 65 W AMD Thermal Solution
Litografia: 14 nm

Kolejny Athlon 200GE w wersji podkręconej. Również niewart uwagi. Za 100 zł różnicy można dobrać naprawdę dobre chłodzenie oraz przeznaczyć część tej sumy na lepszą płytę główną. Jednak w sytuacji gdy jego cena zrówna się z 200GE, będzie ciekawym wyborem.

Ryzen 3 1200

Cena: ok. 200 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,1 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 1000-1500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 14 nm

Procesor AMD Ryzen 3 1200 to pełnoprawny czterordzeniowiec. Można uznać go za odpowiednik Athlona 200GE bez zintegrowanego układu graficznego. Poświęcając Vegę 3, dostajemy upgrade wątków do prawdziwych rdzeni. Taktowanie jest nieco niższe, bo „zaledwie” 3,1 GHz. Procesor sprawdzi się w najtańszych zestawach, gdzie kartę graficzną dokupimy osobno, czyli zastosowania stricte biurowe odpadają. W przypadku „gamingowych” zestawów ten procesor będzie opłacalny do około 2000 zł.

Procesor z niemal identycznymi możliwościami podkręcania, co prezentowany wyżej Athlon 200GE, niestety nie jest tak kolorowo, jeśli chodzi o możliwości odblokowania. W Internecie krążą plotki o możliwości odblokowania dwóch dodatkowych rdzeni, jednak rzekomo dało się to uzyskać na partii procesorów dostępny na rynek rosyjski, co tylko przysparza kolejnych wątpliwości w prawdziwość plotek. Od Athlona 200GE różni go możliwość obsługi pamięci do 3200 MHz, jednak nie jest to gwarantowane w każdym przypadku — teoretycznie procesor obsługuje do 2666 MHz.

Dołączone chłodzenie to AMD Wraith Stealth Cooler o TDP 65 W. Jest to chłodzenie dołączane do wszystkich procesorów AMD Ryzen 3 i jest to najmniejsze i najmniej wydajne chłodzenie z nowej generacji. Teoretyczna wydajność odprowadzania ciepła w tym wypadku jest równa TDP całej linii Ryzen 3 – każdy z nich ma zadeklarowane 65 W, które w rzeczywistych warunkach nigdy nie dobije do tej wartości. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli planujemy OC, to dodatkowe chłodzenie jest niezbędne.

Ryzen 3 1300X

Cena: 390-600/700 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-2700
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — do 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 14 nm

Procesor godny uwagi jedynie, gdy różnica cenowa pomiędzy nim, a Ryzenem 3 1200 jest niewielka, czyli w sumie prawie nigdy. Zazwyczaj bardziej opłaca się wziąć Ryzena 5 1600, który jest od niego tańszy o około 100 zł. Gdy procesor uda nam się zdobyć w promocji, potrafi być tańszy o około 100 zł. Przez duże wahania cenowe raczej rzadko przez nas polecany. Nada się do zestawów z przedziału 2000 do 2700, jednak nie warto kupować go powyżej 400 zł.

Od Ryzena 3 1200 różni się podniesionym taktowaniem (3,5 GHz) oraz znacznie większym taktowaniem w trybie turbo — aż 3,7 GHz w stosunku do 3,4 w przypadku Ryzena 3 1200. Procesor potrafi wkręcić się nawet na 4 GHz.

Procesor nie posiada wersji „X”.

Ryzen 5 1400

Cena: ok 500 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,2 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: ok. 2500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 4 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 14 nm

Najsłabszy procesor ze średniego segmentu Ryzenów, czyli rodziny Ryzen 5. Naszym zdaniem procesor opłacalny jedynie w promocjach, gdy koszt zakupu nie przekracza 450 zł, ponieważ za 500 zł mamy dostępny znacznie mocniejszy kawałek krzemu, jakim jest Ryzen 5 1600. Ponadto 1600 można często trafić na promocji.

Ryzen 5 1500X

Cena: ok. 500 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: ok. 2500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler
Litografia: 14 nm

Kolejny nieopłacalny procesor. Ze względu na cenę znacznie lepszym wyborem w tej cenie będzie AMD Ryzen 5 1600. Nie wydaje się, żeby cena miała spaść, nie ma bowiem potrzeby zapełniania niszy na rynku. Ponadto jest to pierwsza generacja procesorów, więc wychodzą one ze sprzedaży, może przy wyprzedawaniu ostatnich sztuk będzie warto wziąć go w cenie około 400 zł. Przewagą nad 1400 jest wyższa częstotliwość w trybie turbo oraz lepsze chłodzenie o wydajności cieplnej 95 W.

Co ciekawe ten procesor nie ma wersji bez „X”.

Ryzen 5 1600

Cena: ok. 500 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,2 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: niewielkie
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler
Litografia: 14 nm / 12 nm (od 2020)

Procesor, który jest królem opłacalności. Do dyspozycji dostajemy aż 6 rdzeni do kompletu z 12 wątkami z 3,2 GHz. Idealny do zestawów ze średniej i wyższej półki cenowej. Sam procesor bardzo często ląduje na promocjach i można nabyć go w cenie nawet 400 zł, co deklasuje większość procesorów w jego okolicy cenowej. Ten procesor potrafi obronić się od dość tanich zestawów aż do zestawów, od których wymaga się trochę wyższej wydajności. Procesor (lub jego wersja z X) bardzo często gości w naszych polecanych zestawach komputerowych.

Jeśli chodzi o możliwości odblokowania, to są doniesienia o 8 rdzeniach (i 16 wątkach), jednak szanse trafienia na taki procesor są raczej znikome. OC jak zwykle można ugrać niemal 4 GHz. Biorąc pod uwagę trochę lepszy cooler niż podstawowy, już po wyjęciu z pudełka będzie można próbować małego OC, nie narażając się na hałas.

AKTUALIZACJA: Procesor występuje aktualnie w wersji 12 nm, co jest przez niektóre sklepy mocno podkreślane (dopisek AF). Procesor można aktualnie zakupić za około 400 zł, co ponownie czyni go świetną okazją i daje mu nowe życie.

badge rekomendacja

Procesor AMD Ryzen 5 1600 otrzymuje od nas oficjalną rekomendację dzięki oferowanej wysokiej wydajności oraz wielowątkowości w niskiej cenie.

Ryzen 5 1600X

Cena: ok. 600 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: niewielkie
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie:
Litografia: 14 nm

Ten procesor to tak właściwie podkręcona wersja Ryzen 5 1600. Często można było nabyć go w bardzo podobnej cenie. Aktualnie trochę gorzej dostępny.

Od wersji bez X różni się też chłodzeniem, a konkretniej 1600X nie ma chłodzenia. Sprawdzi się tu tak naprawdę dowolne chłodzenie od SilentiumPC, jeśli myślimy o rozwiązaniu budżetowym.

Procesor jest opłacalny, jeśli i tak planowaliśmy zakup własnego chłodzenia lub trafimy go w promocji, w przeciwnym wypadku lepszym wyborem będzie 1600.

Ryzen 5 1700

Cena: ok. 600 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: niewielkie
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie:
Litografia: 14 nm

Procesor nastawiony na pracę wielowątkową. Będzie dobrym wyborem do budżetowej stacji roboczej gdzie potrzeba obsługi wielu współbieżnych zadań. Do gier znacznie lepszym wyborem w tej cenie będzie jednak model 1600.

W momencie pisania opisu dla tego procesora jego dostępność w sklepach jest niemalże zerowa.

Ciekawym dodatkiem jest wentylator z ringiem RGB. Kolory są naprawdę bardzo żywe i wyraźne a samo chłodzenie zapewnia przyzwoite temperatury i nienaganną kulturę pracy.

Ryzen 7 1700X

Cena: ok 800 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,4 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-3000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie:
Litografia: 14 nm

Procesor aktualnie bardzo ciężko dostępny, jego cena jest sporo wyższa niż podstawowej wersji. Niestety nie jest godny uwagi, szczególnie biorąc pod uwagę brak dołączonego układu chłodzenia, czyli dodatkowy wydatek minimum dodatkowych 50 złotych.

Ryzen 7 1800X

Cena: ok. 700 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-3000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: około 4 GHz
Chłodzenie:
Litografia: 14 nm

Topowy procesor z pierwszej generacji, raczej nieopłacalny ze względu na cenę i brak chłodzenia, oraz niewielki wzrost wydajności względem słabszego 1700X. Znacznie lepszym wyborem będzie nowszy 2700 w podobnej cenie, oraz OC.

Ryzen 3 2200G

Cena: poniżej 400 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 8
Zestaw: 1500-3000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 14 nm

Drugi w zestawieniu procesor ze zintegrowanym układem graficznym, tutaj mamy do dyspozycji Vegę 8 o wydajności porównywalnej z leciwym już GTX 650. Tak samo, jak w całej rodzinie Ryzen 3, tak i tu dostajemy 4 rdzenie z 4 wątkami, tutaj jednak tylko dwa rdzenie podlegają pod tryb turbo, z czego jeden do 3,7 GHz oraz drugi do 3,65 GHz, co przy bazowym taktowaniu 3,5 GHz daje nam naprawdę fajny procesor. Naszym zdaniem król zestawów biurowych i ogólnego przeznaczenia do kwoty nawet 3000. Jeśli chodzi o zestawy gamingowe, to będzie dobry wybór, gdy chcemy zagrać w cokolwiek, a chwilowo nie mamy budżetu na porządną kartę. Procesor wystarczy też na znacznie dłużej niż Athlon 200GE, ze względu na pełne 4 rdzenie oraz obsługę pamięci do 3200 MHz (niegwarantowana przez producenta).

Jeśli chodzi o potencjał OC, jest tu dość podobnie co w przypadku pozostałych procesorów z rodziny Ryzen 3 – 3,9 GHz to realna wartość, przez co można przeciągnąć moment wymiany procesora na mocniejszy na całkiem długo. W przypadku budżetowego zestawu może być dobrą strategią na przeczekanie.

Ryzen 3 2300X

Cena: ok 450 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw:
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: ???
Chłodzenie:
Litografia: 12 nm

Bardzo rzadko spotykany procesor. Prawdopodobnie jest on przeznaczony na rynek OEM. Przez brak układu chłodzenia oraz jedynie 4 wątki nie jest opłacalny. Podobnie do 1500X nie ma wersji 2300 bez „X”. Niewiele wiadomo na temat tego procesora, ale też nie warto poświęcać mu zbyt wiele uwagi, ponieważ nie jest opłacalny. Oferuje wydajność na poziomie Ryzen 3 3200G, który kosztuje podobnie, a ma zintegrowane GPU oraz dołączone chłodzenie.

Ryzen 5 2400G

Cena: ok 600 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 11
Zestaw: 1500-3000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 14 nm

Od 2200G różni się głównie modułem graficznym. Trafiła tutaj Vega 11, czyli układ graficzny odpowiadający mniej więcej wydajności GTX 750. Taktowanie i potencjał OC są praktycznie takie same. W przypadku mocniejszego procesora dostajemy również 8 wątków na 4 rdzeniach zamiast konfiguracji 4/4, jednak patrząc na bardziej biurowe i casualowe przeznaczenie procesora, raczej jego główną zaletą będzie wyżej wymieniony układ graficzny, który poradzi sobie z okazjonalnym graniem w starsze tytuły, warto wtedy sparować go z kośćmi dual channel o taktowaniu przynajmniej 3000 MHz, a najlepiej 3200.

Ryzen 5 2500X

Cena: ok 1000 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw:
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie:
Litografia: 14 nm

Procesor praktycznie niedostępny, zupełnie nieopłacalny, wydajnościowo niewiele wyżej niż 2400G. Można rozważać go w cenie do 400 zł jeśli jakiś sklep postanowi się pozbyć zalegających w kącie egzemplarzy. Procesor nie zdobył popularności nawet na początkowym etapie swojego życia.

Ryzen 5 2600

Cena: ok 550 – 650 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,4 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: spore – ok. 4 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 12 nm

Następca modelu 1600, który może pochwalić się trochę lepszą wydajnością w zastosowaniach wymagających pojedynczego rdzenia. Wydajność wielordzeniowa, oczywiście też jest nieco lepsza, ale głównym powodem, dla którego warto go kupić, są właśnie lepsze rdzenie. Procesor nadaje się dobrze do gier w szerokim zakresie cenowym budowanych zestawów. Niegdyś jego cena bardziej różniła się od poprzednika, teraz prawie zawsze opłaca się dopłacić do drugiej generacji (a może nawet trzeciej).

Ryzen 5 2600X

Cena: ok 600 – 700 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: spore – ok. 4.1 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler
Litografia: 12 nm

Fabrycznie podkręcona wersja procesora Ryzen 5 2600. Warta zakupu jeśli różnica cenowa nie jest duża ~50 zł. Za dopłatą dostajemy nieco wyższe taktowanie oraz sporo lepszy układ chłodzenia – posiada mniej więcej dwukrotnie wyższy radiator.

Ryzen 7 2700

Cena: ok 700 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,7 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: spore – ok. 4.1 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire (RGB)
Litografia: 12 nm

To procesor nastawiony na wydajność wielowątkową. Posiada więcej rdzeni, ale za to jego wydajność dla pojedynczego rdzenia jest niższa. Niestety ceny tych procesorów są trochę wyższe niż 2600, więc nie ma możliwości równoważnej wymiany wydajności w grach na moc obliczeniową. Ten procesor sprawdzi się głównie w przypadku tańszych zestawów do montażu wideo itp. pracy twórczej, jak i w zastosowaniach naukowych. Do gier lepszym wyborem będzie w tej cenie 2600X lub 3600.

Ceny ulegają sporym wahaniom/różnicom, czasem procesor uda się kupić za 650, a w tym samym czasie inne sklepy twardo trzymają ceny w okolicach 850 zł na promocjach udaje się zejść nawet bliżej 600 zł.

Ciekawym dodatkiem jest wentylator z ringiem RGB. Kolory są naprawdę bardzo żywe i wyraźne a samo chłodzenie zapewnia przyzwoite temperatury i nienaganną kulturę pracy.

Ryzen 7 2700X

Cena: ok. 750 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,7 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-5000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: średnie – 4 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Prism (RGB)
Litografia: 12 nm

Bardzo ciekawy procesor ze względu na niewielką różnicę w cenie między wersją bez X i nieco wyższe zegary. Dołączone chłodzenie jest teoretycznie lepsze niż w 2700, lecz ogólnie rzecz biorąc wypada dość blado przy porównaniu z zamiennikami o podobnej sprawności.

Athlon 3000G

Procesor AMD Athlon 200GE pudełko

Cena: ok. 200 zł
Rdzenie/Wątki: 2/4
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 3
Zestaw: 1000-1500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 3,9 GHz
Chłodzenie: Near-Silent 65 W AMD Thermal Solution
Litografia: 14 nm

Aktualnie bardziej opłacalny od 200GE, ponieważ kosztuje tyle samo, a jest nieco nowszy i oferuje wydajność podobną do znacznie droższego 240GE. Świetny wybór do najtańszych komputerów o zastosowaniu biurowym, bądź pod dalszą rozbudowę.

Ryzen 3 3100

Cena: ok. 500 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 1500-3500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,5 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 7 nm

Dosyć tani procesor, dobry wybór kiedy mamy mocno ograniczony budżet i szukamy dużej wydajności – zbliżonej do Ryzena 5 2600. Co prawda mamy tu do dyspozycji „jedynie” 4 rdzenie i 8 wątków, jednak do gier jest to znacznie lepszy wybór, szczególnie biorąc pod uwagę możliwości OC.

Ryzen 3 3200G

ryzen 3 vega pudełko

Cena: ok 400 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 8
Zestaw: 1500-3500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: ???
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 12 nm

Procesor z aktualnie najnowszej, trzeciej generacji ze zintegrowanym układem graficznym. Jego cena jest na podobnym poziomie, co Ryzen 3 2200G, czyli prekursora z generacji drugiej, co czyni ten procesor ciekawszym wyborem ze względu na nieco wyższe taktowanie, oraz niższy proces technologiczny (12nm).

Ryzen 3 3300X

Cena: ok. 800 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,8 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 1500-3500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,5 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 7 nm

Aktualnie biały kruk – praktycznie nie do dostania. Kiedyś był dostępny w cenie około 600 zł co czyniło go rozsądnym wyborem względem droższego Ryzena 5 3600. W cenie 800 zł różnica do Ryzena 3600 jest już niezauważalna a kosztem nieco mniejszego taktowania dostaniemy tam 2 rdzenie więcej.

Ryzen 5 3400G

Cena: ok 600 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,7 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 11
Zestaw: 1500-3500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: spore (3,9-4 GHz)
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler
Litografia: 12 nm

Najmocniejszy procesor ze wbudowanym GPU dla desktopów od AMD. Względem poprzednika (2400G) posiada nieco lepsze taktowanie, niższy proces technologiczny oraz lepszy układ chłodzenia w niemal tej samej cenie. Aktualnie różnica wynosi kilkanaście złotych, co czyni go znacznie lepszym wyborem do porządnych komputerów biurowych czy też zestawów pod przyszłą rozbudowę, w których aktualnie dedykowana karta graficzna jest zbędna.

Ryzen 5 3500X

Cena: poniżej 700 zł
Rdzenie/Wątki: 6/6
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,5 GHz
Chłodzenie:
Litografia: 7 nm

Ciekawy procesor w konfiguracji 6 wątków na 6 rdzeniach. Opłacalność tego procesora jest zależna od różnicy pomiędzy 3300X lub 3600 i tego jak chcemy ten procesor wykorzystać.

Ryzen 5 3600

Cena: ok 850 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 3500-5500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,4 Ghz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler
Litografia: 7 nm

Następca modelu 2600 może pochwalić się znacznie lepszymi wynikami jeśli chodzi o wydajność pojedynczego rdzenia. Potencjał OC w 2 rewizji jest znacznie większy i procesor kręci się powyżej 4Ghz.

Procesor jest optymalnym wyborem jeśli chodzi o 3 generację ryzenów.

Ryzen 5 3600X

Cena: ok 900 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,8 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 3500-5500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,4 Ghz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler
Litografia: 7 nm

Praktycznie to samo co 3600 z nieco podniesionymi zegarami. Jeśli różnica w cenie nie jest duża, warto zdecydować się na model z dopiskiem X. Dodatkowo dostajemy też większy układ chłodzenia, co pozwoli nam zaoszczędzić na start nieco gotówki. Procesor obecnie często sprzedawany w wersji OEM – bez załączonego układu chłodzenia.

Ryzen 5 3600XT

Cena: ok 1200 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,8 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 3500-5500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,4 Ghz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler
Litografia: 7 nm

Ryzen 3600 po raz trzeci, tym razem odświeżona wersja 3600X z podbitym taktowaniem turbo z 4,4 do 4,5Ghz, co daje też nadzieję na nieco lepsze wyniki OC. Póki różnica do 3600X wynosi około 300 zł raczej nie jest wart uwagi. Jeśli zaś cena będzie taka sama jak 3600X (tak jak sugerowało AMD), na pewno warto wziąć nowszą konstrukcję. Różnice wydajnościowe są w większości wypadków bardzo małe względem 3600X.

Ryzen 7 3700X

Cena: ok 1400 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 4000-5000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4 Ghz
Chłodzenie: AMD Wraith Prism
Litografia: 7 nm

Najtańszy ośmiordzeniowy procesor z trzeciej generacji. Warty uwagi bardziej do celów obliczeniowych niż gier. Wspomnieć należy że posiada interesujące wizualnie chłodzenie o niezbyt dobrej kulturze pracy. Zdecydowanie lepszym wyborem jest niewiele droższy 3800X, z większym bazowym taktowaniem.

Ryzen 7 3800X

Cena: ok 1400-1500 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,9 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 4000-5000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,4 Ghz
Chłodzenie: AMD Wraith Prism
Litografia: 7 nm

Procesor

Ryzen 7 3800XT

Cena: ok 1650-1700 zł
Rdzenie/Wątki: 8/16
Taktowanie: 3,9 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 4000-5000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 4,4 Ghz
Chłodzenie: AMD Wraith Prism
Litografia: 7 nm

Kolejny odświeżony procesor z X. Względem 3800X mamy tu wyższe i stabilniejsze taktowanie turbo. Ponownie (tak samo jak w wypadku 3600X i 3600XT) różnica w cenie raczej nie jest uzasadniona, jednak mamy nadzieję, że z czasem te różnice będą się zacierać w miarę znikania 3800X z rynku (mimo, że AMD planowało równoległą sprzedaż obu modeli).

Ryzen 9 3900

Cena: prawdopodobnie 2000-3000 zł
Rdzenie/Wątki: 12/24
Taktowanie: 3,1 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw:
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: ?
Chłodzenie:
Litografia: 7 nm

Procesor występował tylko w wersji OEM. Nieco słabsza wersja 3900X. Zupełnie niedostępny i tak samo nieopłacany.

Ryzen 9 3900X

Cena: ok 2000zł
Rdzenie/Wątki: 12/24
Taktowanie: 3,8 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw:
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: ?
Chłodzenie:
Litografia: 7 nm

Procesor dla wymagających. Wydajnościowo rdzenie podobne do tych z 3600X jednak mamy ich tu dwukrotnie więcej.

Ryzen 9 3900XT

Cena: ok 2300zł
Rdzenie/Wątki: 12/24
Taktowanie: 3,8 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw:
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: 4,4 GHz
Chłodzenie:
Litografia: 7 nm

Kolejny odgrzewany kotlecik. Jeśli różnica będzie wynosiła 300 zł lepiej ten budżet przeznaczyć na lepszej jakości zasilacz lub chłodzenie do starszego 3900X.

Ryzen 9 3950X

Cena: ok 3300zł
Rdzenie/Wątki: 16/32
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 10 000 +
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: ?
Chłodzenie:
Litografia: 7 nm

Najbardziej rozbudowany procesor z trzeciej generacji. Naszym zdaniem wart uwagi jedynie na cele obliczeniowe. Jednakże jego następca (Ryzen 9 5950X) będzie bardziej rozsądnym wyborem mimo znacznie wyższej ceny, przy budżetach w których możemy myśleć o takim procesorze wydanie dodatkowych 900 zł nie powinno stanowić problemu mając na uwadze ponad 10% wzrost wydajności.

Ryzen 5 5600X

Więcej info niebawem.

Ryzen 7 5800

Ryzen 7 5800X

Ryzen 9 5900

Ryzen 9 5900X

Ryzen 9 5950X

Cena: ok 4200 zł
Rdzenie/Wątki: 16/32
Taktowanie: 3,4 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 10 000 i więcej
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: ?
Chłodzenie:
Litografia: 7 nm

Ten procesor to najwięcej czystej mocy obliczeniowej jaką można dostać od AMD nie przechodząc na linię procesorów Threadripper. Polecamy go wyłącznie do ciężkiej, niewolniczej pracy w labie bądź jako serwer. Wydajniejszy o około 10% do 15% od swojego poprzednika z trzeciej generacji.

Intel

i5-9400F

Cena: ok. 700 zł
Rdzenie/Wątki: 6/6
Taktowanie: 2,9 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-4500
Socket: FCLGA1151
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: znikome
Chłodzenie: tak

Jeden z nielicznych aktualnie opłacalnych procesorów od niebieskich. Mimo niskiego (względem Ryzenów) taktowania jest w stanie konkurować w swoim przedziale cenowym dzięki mocnym rdzeniom. Wersja F jest pozbawiona układu graficznego, a przez to nieznacznie tańsza.

Jest to odpowiednik AMD Ryzen 5 1600X/2600X. Różnice widać na korzyść Intela w zadaniach wymagających większej wydajności jednordzeniowej, gdy zaś chodzi o zadania, które da się rozdzielać na wiele wątków, lepszym wyborem będzie AMD.

O OC niestety nie ma co mówić, procesor ma zablokowany mnożnik, więc podkręcanie go jest nieopłacalne. Na ten moment nie ma możliwości odblokowania tego procesora — z jaką wydajnością go kupujemy, z taką będzie działał aż do końca swoich dni…

Źródła i przydatne linki

Leave a Reply

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close