Kompendium procesorów 2019

Tworząc comiesięczne zestawienia polecanych zestawów komputerowych, doszliśmy do wniosku, że warto poświęcić trochę uwagi poszczególnym podzespołom. Postanowiliśmy stworzyć w miarę kompletne kompendium wiedzy na temat procesorów popularnych w roku 2019.

W kompendium postaramy się rozpisać pokrótce najciekawsze (te mniej ciekawe też) na rok 2019 z uwzględnieniem, w jakich półkach cenowych zestawów warto je zastosować.

Nasze kompendium będzie aktualizowane w miarę potrzeby, tak aby mogło stanowić dobrą podstawę podczas budowania własnego zestawu komputerowego.

Dla wygody podajemy przy każdym poleconym przez nas procesorze link do porównywarki cenowej ceneo.pl. Warto sprawdzać ceny również na porównywarce cenowarka.pl oraz okazjonalnych cen w serwisie pepper.pl, ponieważ bardzo często procesory od AMD podlegają różnym promocjom (jeśli nie jest to obniżka ceny, są to np. darmowe gry). Intel również stara się odpowiadać, ale walkę o konsumenta niestety bardzo dotkliwie przeżywa. Kampanie promocyjne dotyczą niestety często tylko zestawów, a nie samych CPU.

Cóż począć, sytuacja przez lata była dokładnie odwrotna i od czasów Phenoma 955 do niedawna, to właśnie AMD kryło się w cieniu Intela. Konkurencja Intela z AMD może wyjść konsumentom tylko na dobre, szczególnie kiedy walka dotyczy cen samych procesorów.

Kompendium nie jest jeszcze kompletne, kolejne procesory będą dodawane sukcesywnie przez najbliższe kilka dni

AMD

Athlon 200GE

Cena: ok. 200 zł
Rdzenie/Wątki: 2/4
Taktowanie: 3,2 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 3
Zestaw: 1000-1500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: duże
Możliwości OC: duże – 3,9 GHz
Chłodzenie: Near-Silent 65 W AMD Thermal Solution

Najbardziej podstawowy model procesora, jedyny, który zachowuje nazewnictwo z dawnych lat :). Świetnie nadaje się do tanich zestawów ze względu na swoją niską cenę oraz w miarę dobrą wydajność. Najważniejszym poza ceną czynnikiem dla tego procesora jest zintegrowany układ graficzny Vega 3. Dzięki temu procesor nada się nawet w sytuacji, gdy aktualnie nie mamy środków na zakup porządnej karty graficznej. Jednak wydajnościowo jest to poziom antycznej niemal karty GTX 9800. Sam procesor oferuje dwa fizyczne rdzenie i łącznie cztery wątki. Taktowanie bazowe to 3,2 GHz, co na tę półkę cenową prezentuje się nadzwyczaj dobrze.

Procesor jest szczególnie interesującym kawałkiem krzemu dzięki temu, że często udaje się go odblokować i uzyskać więcej linii PCIe. Ponadto procesor kręci się z 3,2 GHz do aż 3,9 GHz, jednak przy tak dużym OC warto pomyśleć o nawet najtańszym chłodzeniu (np. Spartan 3). Niestety pamięć RAM będzie działać maksymalnie z taktowaniem 2666 MHz, przez co opłacalność tego procesora w nieco droższych zestawach jest mocno wątpliwa.

Trzeba zaznaczyć, że załączone do zestawu chłodzenie to Near-Silent 65 W AMD Thermal Solution, czyli dosyć stara konstrukcja pamiętająca jeszcze czasy poprzednich generacji procesorów. Jednakże w tym przypadku wydzielane ciepło to zaledwie 35 W, więc nie należy zbytnio obawiać się głośnej pracy, przy średnim obciążeniu „Near-Silent” może być naprawdę blisko ciszy.

badge rekomendacja

Procesor AMD Athlon 200GE otrzymuje naszą oficjalną rekomendację z uwagi na oferowane możliwości w swojej kategorii cenowej oraz potencjał odblokowania oraz OC.

Ryzen 3 1200

Cena: ok. 200 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,1 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 1000-1500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże – 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler

Procesor AMD Ryzen 3 1200 to pełnoprawny czterordzeniowiec. Można uznać go za odpowiednik Athlona 200GE bez zintegrowanego układu graficznego. Poświęcając Vegę 3, dostajemy upgrade wątków do prawdziwych rdzeni. Taktowanie jest nieco niższe, bo „zaledwie” 3,1 GHz. Procesor sprawdzi się w najtańszych zestawach, gdzie kartę graficzną dokupimy osobno, czyli zastosowania stricte biurowe odpadają. W przypadku „gamingowych” zestawów ten procesor będzie opłacalny do około 2000 zł.

Procesor z niemal identycznymi możliwościami podkręcania, co prezentowany wyżej Athlon 200GE, niestety nie jest tak kolorowo, jeśli chodzi o możliwości odblokowania. W Internecie krążą plotki o możliwości odblokowania dwóch dodatkowych rdzeni, jednak rzekomo dało się to uzyskać na partii procesorów dostępny na rynek rosyjski, co tylko przysparza kolejnych wątpliwości w prawdziwość plotek. Od Athlona 200GE różni go możliwość obsługi pamięci do 3200 MHz, jednak nie jest to gwarantowane w każdym przypadku — teoretycznie procesor obsługuje do 2666 MHz.

Dołączone chłodzenie to AMD Wraith Stealth Cooler o TDP 65 W. Jest to chłodzenie dołączane do wszystkich procesorów AMD Ryzen 3 i jest to najmniejsze i najmniej wydajne chłodzenie z nowej generacji. Teoretyczna wydajność odprowadzania ciepła w tym wypadku jest równa TDP całej linii Ryzen 3 – każdy z nich ma zadeklarowane 65 W, które w rzeczywistych warunkach nigdy nie dobije do tej wartości. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jeśli planujemy OC, to dodatkowe chłodzenie jest niezbędne.

Ryzen 3 1300X

Cena: 390-600/700 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2000-2700
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — do 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler

Procesor godny uwagi jedynie, gdy różnica cenowa pomiędzy nim, a Ryzenem 3 1200 jest niewielka, czyli w sumie prawie nigdy. Zazwyczaj bardziej opłaca się wziąć Ryzena 5 1600, który jest od niego tańszy o około 100 zł. Gdy procesor uda nam się zdobyć w promocji, potrafi być tańszy o około 100 zł. Przez duże wahania cenowe raczej rzadko przez nas polecany. Nada się do zestawów z przedziału 2000 do 2700, jednak nie warto kupować go powyżej 400 zł.

Od Ryzena 3 1200 różni się podniesionym taktowaniem (3,5 GHz) oraz znacznie większym taktowaniem w trybie turbo — aż 3,7 GHz w stosunku do 3,4 w przypadku Ryzena 3 1200. Procesor potrafi wkręcić się nawet na 4 GHz.

Ryzen 3 2200G

Cena: poniżej 400 zł
Rdzenie/Wątki: 4/4
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 8
Zestaw: 1500-3000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler

Drugi w zestawieniu procesor ze zintegrowanym układem graficznym, tutaj mamy do dyspozycji Vegę 8 o wydajności porównywalnej z leciwym już GTX 650. Tak samo, jak w całej rodzinie Ryzen 3, tak i tu dostajemy 4 rdzenie z 4 wątkami, tutaj jednak tylko dwa rdzenie podlegają pod tryb turbo, z czego jeden do 3,7 GHz oraz drugi do 3,65 GHz, co przy bazowym taktowaniu 3,5 GHz daje nam naprawdę fajny procesor. Naszym zdaniem król zestawów biurowych i ogólnego przeznaczenia do kwoty nawet 3000. Jeśli chodzi o zestawy gamingowe, to będzie dobry wybór, gdy chcemy zagrać w cokolwiek, a chwilowo nie mamy budżetu na porządną kartę. Procesor wystarczy też na znacznie dłużej niż Athlon 200GE, ze względu na pełne 4 rdzenie oraz obsługę pamięci do 3200 MHz (niegwarantowana przez producenta).

Jeśli chodzi o potencjał OC, jest tu dość podobnie co w przypadku pozostałych procesorów z rodziny Ryzen 3 – 3,9 GHz to realna wartość, przez co można przeciągnąć moment wymiany procesora na mocniejszy na całkiem długo. W przypadku budżetowego zestawu może być dobrą strategią na przeczekanie.

Ryzen 5 1400

Cena: ok 500 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,2 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: ok. 2500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 4 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler

Najsłabszy procesor ze średniego segmentu Ryzenów, czyli rodziny Ryzen 5. Naszym zdaniem procesor opłacalny jedynie w promocjach, gdy koszt zakupu nie przekracza 450 zł, ponieważ za 500 zł mamy dostępny znacznie mocniejszy kawałek krzemu, jakim jest Ryzen 5 1600. Ponadto 1600 można często trafić na promocji.

Ryzen 5 1500X

Cena: ok. 500 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,5 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: ok. 2500
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler

Kolejny nieopłacalny procesor. Ze względu na cenę znacznie lepszym wyborem w tej cenie będzie AMD Ryzen 5 1600. Nie wydaje się, żeby cena miała spaść, nie ma bowiem potrzeby zapełniania niszy na rynku. Ponadto jest to pierwsza generacja procesorów, więc wychodzą one ze sprzedaży, może przy wyprzedawaniu ostatnich sztuk będzie warto wziąć go w cenie około 400 zł. Przewagą nad 1400 jest wyższa częstotliwość w trybie turbo oraz lepsze chłodzenie o wydajności cieplnej 95 W.

Ryzen 5 1600

Cena: ok. 500 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,2 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: niewielkie
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Spire Cooler

Procesor, który jest królem opłacalności. Do dyspozycji dostajemy aż 6 rdzeni do kompletu z 12 wątkami z 3,2 GHz. Idealny do zestawów ze średniej i wyższej półki cenowej. Sam procesor bardzo często ląduje na promocjach i można nabyć go w cenie nawet 400 zł, co deklasuje większość procesorów w jego okolicy cenowej. Ten procesor potrafi obronić się od dość tanich zestawów aż do zestawów, od których wymaga się trochę wyższej wydajności. Procesor (lub jego wersja z X) bardzo często gości w naszych polecanych zestawach komputerowych.

Jeśli chodzi o możliwości odblokowania, to są doniesienia o 8 rdzeniach (i 16 wątkach), jednak szanse trafienia na taki procesor są raczej znikome. OC jak zwykle można ugrać niemal 4 GHz. Biorąc pod uwagę trochę lepszy cooler niż podstawowy, już po wyjęciu z pudełka będzie można próbować małego OC, nie narażając się na hałas.

badge rekomendacja

Procesor AMD Ryzen 5 1600 otrzymuje od nas oficjalną rekomendację dzięki oferowanej wysokiej wydajności oraz wielowątkowości w niskiej cenie.

Ryzen 5 1600X

Cena: ok. 600 zł
Rdzenie/Wątki: 6/12
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-4000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania: niewielkie
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie:

Ten procesor to tak właściwie podkręcona wersja Ryzen 5 1600. Często można było nabyć go w bardzo podobnej cenie. Aktualnie trochę gorzej dostępny.

Od wersji bez X różni się też chłodzeniem, a konkretniej 1600X nie ma chłodzenia. Sprawdzi się tu tak naprawdę dowolne chłodzenie od SilentiumPC, jeśli myślimy o rozwiązaniu budżetowym.

Procesor jest opłacalny, jeśli i tak planowaliśmy zakup własnego chłodzenia lub trafimy go w promocji, w przeciwnym wypadku lepszym wyborem będzie 1600.

Ryzen 5 2400G

Cena: ok 600 zł
Rdzenie/Wątki: 4/8
Taktowanie: 3,6 GHz
Zintegrowana grafika: Vega 11
Zestaw: 1500-3000
Socket: AM4
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: duże — 3,9 GHz
Chłodzenie: AMD Wraith Stealth Cooler

Od 2200G różni się głównie modułem graficznym. Trafiła tutaj Vega 11, czyli układ graficzny odpowiadający mniej więcej wydajności GTX 750. Taktowanie i potencjał OC są praktycznie takie same. W przypadku mocniejszego procesora dostajemy również 8 wątków na 4 rdzeniach zamiast konfiguracji 4/4, jednak patrząc na bardziej biurowe i casualowe przeznaczenie procesora, raczej jego główną zaletą będzie wyżej wymieniony układ graficzny, który poradzi sobie z okazjonalnym graniem w starsze tytuły, warto wtedy sparować go z kośćmi dual channel o taktowaniu przynajmniej 3000 MHz, a najlepiej 3200.

Intel

i5-9400F

Cena: ok. 700 zł
Rdzenie/Wątki: 6/6
Taktowanie: 2,9 GHz
Zintegrowana grafika:
Zestaw: 2500-4500
Socket: FCLGA1151
Możliwości odblokowania:
Możliwości OC: znikome
Chłodzenie: tak

Jeden z nielicznych aktualnie opłacalnych procesorów od niebieskich. Mimo niskiego (względem Ryzenów) taktowania jest w stanie konkurować w swoim przedziale cenowym dzięki mocnym rdzeniom. Wersja F jest pozbawiona układu graficznego, a przez to nieznacznie tańsza.

Jest to odpowiednik AMD Ryzen 5 1600X/2600X. Różnice widać na korzyść Intela w zadaniach wymagających większej wydajności jednordzeniowej, gdy zaś chodzi o zadania, które da się rozdzielać na wiele wątków, lepszym wyborem będzie AMD.

O OC niestety nie ma co mówić, procesor ma zablokowany mnożnik, więc podkręcanie go jest nieopłacalne. Na ten moment nie ma możliwości odblokowania tego procesora — z jaką wydajnością go kupujemy, z taką będzie działał aż do końca swoich dni…

Źródła i przydatne linki

Dodaj komentarz

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close